Turizm

KÜLTÜR VE TURİZM

    Cide İlçesi kilometrelerce uzanan sahili, kıyıya dimdik inen dağların önünde muhteşem güzellikteki koylar ve her yanı yemyeşil ormanlarıyla Rıfat ILGAZ' a ilham kaynağı olmuştur. RIFAT ILGAZ, 1911 yılında Cide'de doğdu. Şiir yazmaya ortaokul öğrencilik yıllarında başladı. Cide' yi çok seven Rıfat ILGAZ "Hababam Sınıfı" adlı eserin yazarıdır.

   Yerel kıyafetler ulusal ölçekte değerlendirildiğinde özellikle kadın kıyafetlerinde farklılıklar gözlenmektedir. Bu kadın kıyafetinde en belirgin nokta Rıfat ILGAZ'IN şiirlerine ve romanlarına da konu olan Sarı Yazma'dır. Kadınlar başörtüsü olarak kullandıkları sarı renkli bu yazma sembol haline gelmiştir. Fabrikasyon üretimin henüz gelişmediği dönemlerde Sarı Yazma

 

Cide'nin Başköy adlı köyünde yaşayan Mehmet GENÇ tarafından doğal ahşap baskı kalıpları kullanılarak yapılmakta idi. Halen çok az da olsa aynı kişi tarafından üretim yapılmaktadır. Kıyafetin diğer bölümleri ise şöyledir; Uzun bol etekli elbise (göynek), Kırmızı paçalı şalvar (don) ve Belde kuşak şeklindedir.

      İlçenin 90 km uzunluğunda denize kıyısıve kesintisiz 11km plajı bulunmaktadır. Bunlar;Fakaz Yalısı (İlyasbey), Girivli Yalısı (Akbayır), Guble Yalısı (Çayyaka), Timne Yalısı (Uğurlu), Gayva Yalısı (Denizkonak), Bedi Yalısı (Çamaltı), Aydos Yalısı (Sakallı), Çoşnaraltı, Gazallıaltı, Köselialtı, Değirmenağzı, Gökçekale ve Kapısuyu’dur. Bu plajlar denizin mavisiyle, yeşilin her tonunun buluştuğu noktadır.

      Küre dağları Karadeniz bölgesinin batısında yer almaktadır. Kastamonu ve Bartın sınırlarını kapsamaktadır. Milli park çevresindeki ilçe merkezleri içinde Cide önemli bir yere sahiptir.

       Avrupa’da yok olmaya başlayan tabi alanlar, 20 sıcak nokta başlığı altında bir listeye alındı. Türkiye’de bu listeye giren ilk yer Küre Dağları Milli Parkıdır.

      Milli Park içerisinde yer alan karstik kuşağı benzerlerinden ayıran en önemli yanı nemli bir iklim kuşağına sahip olmasıdır. Milli Park fauna ve yaban yaşamı yönünden de zengin bir potansiyele sahiptir; zeytin, mersin, kestane, kocayemiş, kızılçam, göknar, kayın, akça ağaç en çok rastlanılan ağaç türleridir. Türkiye’de varlığı bilinen 132 memeli türünün 40ına bu bölgede rastlanılmaktadır; tilki, su samuru, karaca ve geyik gibi nadir ve tehlike altında olan türlerde bu bölgede yaşamaktadır. Ayrıca; yaban kedisi, bozayı, ulu geyik Milli Park içerisinde yaşamını sürdürmektedir. Milli Park kültürel kaynak değerleri yönünden zengin çeşitlenmiş folklorik değerlere sahiptir. Ayrca; parkta planlanmış bölümlerde ve güzergahlarda çeşitli regreasyonel kullanım alanları bulunmaktadır; doğa yürüyüşleri, tırmanma alanları, eğitsel amaçlı doğa turları, regreasyonel olanakları başlılacaları arasında yer alır. Küre Dağları Milli Parkını en uygun ziyaret dönemleri genellikle yaz aylarıdır. Milli park alanına yakın mesafelerde konaklama imkanları bulunmaktadır. Bu eşsiz doğa harikaları içerisinde Armutlu Çayırı, Valla Kalyonu, Gömeren Şelalesi, Gömeren Kanyonu, Malyas Kaynyonu, Evken Şelalesi, Haçlı Mağara, Kısık, Aydos Kanyonu, Muna Deresi, Poyracık Şelalesi ve Kılıçlı Mağarası yer almaktadır.

      Türkiye’nin tartışmasız en güzel koylarından biridir. Yolu düşüpte görenleri hayran bırakan doğa harikasıdır. Cide ilçe merkezine 11km uzaklıkta yer alır. İsmi Cenevizli’lerden kalma Gideros (Kytoros) koyunun çevresi kestane, meşe, kayın, şimşir ve çam ağaçlarıyla örtülüdür. Bu ağaçların renklerini yansımalar halinde koyun üzerinde hayranlıkla seyretmek mümkündür.

      Gideros’a Homeros’un metinlerinde de rastlanır. Bu muhteşem koy kurtuluş savaşında üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir. Günümüzde birinci derece doğal, ikinci derece arkeolojik sit alanı olarak el değmemiş doğası korunmaktadır. 

       Küre dağları Milliparkı Avrupa’nın en önemli korunan ağı olan PanParks içerisindedir.PanParks sertifikası kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından verilmektedir. Bu vakıf Avrupa’nın olağanüstü doğal güzellikleri ile turzim arasında dengeye ve uyuma dayalı koruma alanları ağı oluşturmaktadır. Korunan alanların yönetiminde kalitenin artırılmasını teşfik etmektedir.

        Küre dağları “bir dünya” mirası olarak koruma altına alınmıştır. Küre dağları milli parkı Avrupa’nın 13. Türkiye’nin ise ilk PanParks sertifikalı korunan alanıdır.

        Cide Küre dağları milli parkının denize açılan kapısıdır. İlçemiz küre dağları milli parkının Kastamonu il sınırları içerisindeki en geniş alanına sahiptir.
      Cide köylerinde Kahve değirmeni, Karabiber değirmeni, Çeyiz Sandığı, Tahta Kaşık, Sultan Kayığı Maketleri el sanatları dalında sayılabilecek önemli değerlerdir.
Sultan Kayıkları: 30 m . uzunluğunda ve 2,5 m . genişliğinde, tamamen aslına uygundur. En ince ayrıntılar dikkate alınarak ahşaptan yapılmıştır. Kullanılan ahşap ağırlıklı olarak meşe, çam ve kestane olup üzerlerindeki el işçiliği günümüzde sayısı azalmış olan ustalara aittir.
     Ceviz Helvası: Yöresel olarak yapılan Ceviz Helvası şu an ilçemizde modern makinelerle üretilip tüketime sunulmaktadır.
Karadeniz'de en fazla sahili olan ilçemizde turizm faaliyetleri desteklenmeli, yöre turistik ilçe statüsüne alınmalı ve de turizm alanı ilan edilerek yöre turizme açılmalıdır. Cide İlçesi Coğrafi konumu itibariyle turizme çok elverişlidir. 11 km . kesintisiz plajı, Gideros, Aydos, Denizkonak, Uğurlu, Çayyaka, Akbayır ve İlyasbey sahillerinde denize girmeye çok elverişlidir.
           Tamamı yeşil %70 i Ormanla kaplı olan ilçede tüm bölge piknik için çok uygundur.
           Her yıl Temmuz ayında edebiyatımızın büyük ustalarından Şair ve yazar Rıfat ILGAZ anısına düzenlenmektedir.